עמידות בפני רעידות אדמה

עמידות בפני רעידות אדמהעמידות בפני רעידות אדמה היא אחד האלמנטים המרכזיים בתכנון ובניית בניינים ומבנים בישראל . הנושא מקבל משנה תוקף במיוחד לאור העובדה שלמרות שלא הייתה פה רעידת אדמה גדולה והרסנית כבר שנים רבות, מדינת ישראל שוכנת על שטח הגובל בשקע הסורי אפריקאh, כלומר באיזור מועד לרעידות אדמה.

עמידות בפני רעידות אדמה היא אחד האלמנטים המרכזיים בתכנון ובניית בניינים ומבנים בישראל. הנושא מקבל משנה תוקף במיוחד לאור העובדה שלמרות שלא הייתה פה רעידת אדמה גדולה והרסנית כבר שנים רבות, מדינת ישראל שוכנת על שטח הגובל בשקע הסורי אפריקאי, כלומר באיזור מועד לרעידות אדמה. רעידת האדמה בהאיטי ותוצאותיה הנוראיות שעדיין נמצאות בעיצומן, המחדדות את החשיבות במוכנות מירבית לכל תרחיש אפוקליפטי של רעידת אדמה קשה בישראל.

בניית בניינים חדשים בארץ שמה דגש מירבי על יציבות בניינים : בשימוש בחומרים תקניים, בתוכניות המבוססות על כל התקנים המחמירים אך בעיקר ביסודות יציבים מבוססי קידוחים. קידוחים נכונים ותכנון מוקדם של קידוחים חשובים ביותר ליציבות הסופית של מבנה. תכנון קידוחי כלונסאות להנחת יסודות נעשה על ידי מהנדס המבנה, תוך הקפדה על חומרי הגלם של כלונסאות היסודות ואומדן נכון של עומק קידוחים נדרשהתלוי בהקף ומשקל הבניין המתוכנן כולו ומצב הקרקע בשכבות עומק שונות. קריטי שהיסודות המונחים בתוך קידוחים אלה יהיו על גבי קרקע יציבה ולא קרקע חולית או מימית. כשהקרקע לא יציבה דיה, ישנה סכנה לשקיעה מול המשקל הגדול שהיא נושאת ואז הבניין כולו בסכנת שקיעה ויציבותו לנוכח רעשי אדמה גדולים מוטלת בספק. לשם כךלפעמים יבקש מהנדס הבנייה קידוחים מוקדמים לזיהוי סוג הקרקע בעומקים שונים של האדמה לפני ההחלטה לגבי עומק הקידוח המתאים למבנה המיועד.
 
קידוחי קרקע ליסודות מבנים יכולים להגיע עד לעומק של כשלושים מטרים. אל הבורות שנפערים באמצעות קידוחים אלה מוחדרות כלונסאות פלדה חזקות המחוזקות בבטון יצוק ומוטות מתכת מחזקים נוספים והתוצאהיסודות שחלקן מקובעים חזק ועמוק בבטן האדמה וחלקן העליון בולט מעל פני האדמה ולאיו מחובר שלד המבנה המיועד להקמה.


 
תפריט דף הבית טלפוןפייסבוק